15 pontos gyorssegély ovikezdéshez

Meg fogsz lepődni, de ha ezeket tudja a gyereked, az óvónők már odalesznek és vissza örömükben. És neked sem kerül többe, mint egy kis odafigyelésbe, és napi 20-30 perc játékos gyakorlásba!

1. Értelmesen mondja el, mi a problémája, mit szeretne! Ez bizony koránt sem olyan egyszerű, mint ahogy hangzik. A gyerekek ugyanis szeretik maximálisan kihasználni, hogy az anyukájuk egy pillantásukból is ért, és feleslegesen nem strapálják magukat. Úgyhogy kéressünk magunkat, és ne ugorjunk rögtön, ha a gyerek a szekrény tetejére mutatva, “Ő, ő, ő!” felkiáltásokkal rugózni kezd! Sokat segít még, ha a kicsire időnként olyan felnőttek is vigyáznak, akik csak az értelmes szóból értenek.

2. Lehessen legalább alapszinten navigálni. Úgymint: “Menj ki az előszobába!” “Nézd meg a szekrényen!” “Fordulj meg!” “Keresd meg a dobozban!” És ne az legyen erre a válasz, hogy nagy szemekkel néz.

3. Pisilni, kakilni és ami ezzel jár. Azaz: időben szólni, ha kell, lehúzni a nacit, alsót, felülni a vécére, úgy célozni, hogy ne menjen ki, popót törölni, visszaöltözni, vécét lehúzni és kezet mosni. Persze nem kötelező, de képzeld csak, mekkora öröm, ha 30 gyerek közül minél több csinálja ezt önállóan!

Mindannyian izgulunk: jó buli lesz, vagy nagy trauma?!

Elkél a segítség. Nem szégyen utánaolvasni!

 

4. Öltözzön önállóan, amennyire lehetséges, vagy legalább működjön együtt! Van a rongybaba, aki csak lógatja a karjait, meg az angolna, akit úgy kell elkapni, mert mindig kicsúszik a kezünk közül. Ne ennél kéne kicsit tovább lépni! Sok gyakorlással ovikezdésre simán elsajátítható az öltözködés, csak az kell hozzá, hogy néhány hétig viseljük el, hogy nem 2 percig tart a művelet, mintha mi csinálnánk, hanem negyed óráig, és türelmesen végig kell hallgatni ezerszer is, hogy “De én nem tudom!”

5. Közlekedjen biztonságosan! Tudjon egyedül lépcsőzni, a korlátot fogva, az autók előtt ne rohanjon át, hanem fogja meg a felnőtt kezét stb.

6. Törölje meg, fújja ki az orrát! Az utóbbit sokan nehezen sajátítják el, de legalább arra a szintre jussunk el, hogy zsepivel megtörli az orrát, ha folyik, és azt elteszi a zsebébe, vagy kidobja. Azaz nem csak úgy elhajítja, ahol eszébe jut. Legyen saját kis zsepitartója, hogy tudja, hol keresse!

Komoly feladatok vannak egy oviban. Te mikor aludtál együtt utáljára 20 másik emberrel?

 

7. Legyen képes kommunikálni más gyerekekkel! A legegyszerűbb módja: játszótér. Nem baj, ha ő nem kezdeményez, úgyis odajön előbb-utóbb valaki, hogy elvegye a lapátját. Akkor meg lehet beszélni, mit kell mondani, hogyan oldunk meg egy ilyen helyzetet stb. Persze ehhez az kell, hogy a szülő se legyen teljesen antiszociális.

8. Egyen önállóan kanállal és villával! Ha nem akarjuk, hogy az oviban minden nap leegye a ruháját, el kell viselnünk, hogy otthon teszi azt hónapokig, amíg meg nem tanul rendesen enni. 

9. Legyen képes odafigyelni az olvasott szövegre! A recept: napi 15-20 perc mese. Ne csak daráljuk le, beszéljük is meg! Kérdezzünk rá a részletekre!

10. Tartson tiszteletben más embereket, figyeljen oda rájuk! Játsszunk a korának megfelelő társasjátékot otthon, hogy a kicsi megtanulja, hogy van az ő fordulója, ami róla szól, meg a másoké, ami viszont róluk szól, és azt türelmesen ki kell várni.

11. Pakoljon el játszás után! Nem könnyű dolog, de ha odafigyelünk, el tudjuk kapni a pillanatot, amikor egyik játékról átnyergel a másikra. Na ekkor kell rászólni könyörtelenül: addig nem, amíg az előzőt el nem rakta!

Ha mindenki csak azt tenné a helyére, amit elővett…

 

12. Tanuljatok meg úgy rajzolni, hogy közben nem teszi tönkre a zsírkrétát, ceruzát, és a papírt sem szabja ki! Ehhez is sok gyakorlás és türelem kell.

13. Vágjatok lekerekített végű gyerekollóval otthon! Ez nem csak izgalmas dolog lesz a számára, hanem a kézügyességét is nagyon jól fejleszti. 

Ahány gyerek, annyiféle. Az biztos, hogy sok meglepetésben lesz részetek!

Érzelmi intelligencia – az egyik legfontosabb dolog, amire szüksége lesz a kicsinek.

 

14. A számok és betűk ismeretére még nem lesz szüksége, ez úgyis ráragad majd az ovi közben. A színek ismeretének viszont nagy hasznát veszi majd, ha nem jön zavarba azt hallva, hogy a sárga dobozban keressen valamit, vagy hogy a zöld sapkát húzza a fejére! Figyelem: lehet, hogy úgy tűnik, hogy már ügyesen megtanulta, de még visszaeshet, mert a gyerekek gyakran sokáig összekevernek bizonyos színeket. (Pl.: zöld-kék)

15. Legyen képes megbízni rajtad kívül más felnőttekben is! Időnként bízd rá megbízható ismerősükre egy rövid időre, akik nem tartoznak a szűk családhoz!

Ha érdekel az ovi téma, ezt ne hagyd ki: 

7 ovi a világ minden tájáról, amiktől leesik az állad

Te miért osztasz naponta egy Vekerdyt?

Címkék:
Tovább a blogra »