Könyves csajszis

Életed legjobb kokárdája

jordankatica5

Ha a szerethető történelmet keresed, most megtaláltad! Jordán Katica festőművész-anyuka levegőre száradó gyurmából olyan sorozatot alkotott, ami a forradalom legjobb, legeredetibb arcait mutatja be sok humorral. Minden egyes kitűző vagy díszgomb  egy-egy arc, egy feledhetetlen, gyakran kevéssé ismert pillanatot mesél el a magyar történelem legszebb és legizgalmasabb korszakából.

 

Forradalmi férfiúk arcképcsarnoka

jordankatica_6kituzo

1. A már klasszikus Petőfi Sándor, amint gatyába’ táncol.
( balra fent)

2. Kossuth Lajos, amint épp leszáll a bécsi hajóról két nagy bőrönddel, hogy meghozza a forradalom hírét Pestre (középen fent)

a_koronas_wargha

3. Gróf Széchenyi István, amint pisztolyát porozza Döblingben.
(jobbra fent)

jordankatica2

4. Petőfi Sándor, amint éppen a rímet keresi a “mit rákentek a századok..”-kezdetű verssorra.
(balra lent)

5. Táncsics Mihály, amint kinéz a József-kaszárnya ablakán még gyanútlanul, és épp azt fütyörészi, hogy a “Börtön ablakába soha nem süt be a nap…”( középen lent)

jordankatica6

6. A legismertebb forradalmi mellékszereplők, akik véletlenül keveredtek bele: Rosencratz és Guildenstern, azaz Landerer Lajos (balra) és Heckenast Gusztáv (jobbra) amint épp feldobnak egy érmét, hogy ki legyen az, aki bemegy a nyomdába dolgozni március 15-én, és ki az, aki kimaradhat a buliból, hogy később – ha mégse jön be ez a forradalom – akkor legalább egyikük megússza. ( jobbra lent)

Forradalmi nők arcképcsarnoka

jordankatica_forradalmi_nok

1. A “magyar Mata Hari”: azaz Bányai Júlia, a műlovarnőből lett huszárkapitány, aki első férje, a megboldogult Sárossy Gyula nevében ragadott kardot a szabadságharc idején. ő két képen látható, egy: amint épp beöltözik Gyula vitéznek. (középen fent)

csipkebolt_brusszelben

2. Amint évekkel később Kairóban fellép a “Fáraóhoz” címzett fogadójában, mint énekesnő, ( jobbra fent) amit második férjével, Matta Eduárddal közösen nyitottak a régi szép idők emlékére. Júlia kitűnő nyelvtudása folytán kémnőként is praktizált, mint az közismert. Itt éppen a “Cserebogár, sárga cserebogár, nem kérdem én hol van már a nyár…” kezdetű katonanótát énekli a nagyérdeműnek.

3. Leöwey Klára, amint életében utoljára kel át az úttesten, évekkel később, és a forradalomról ábrándozik, így történhetett, hogy elgázolta szegényt az omnibusz. (jobbra fent)

jordankaticap4

4-5: Szendrey Júlia, a kokárda ősanyja, amint otthon varrogatja a kokárdákat a Singer-varrógépén (jobbra lent) és a másik kis arckép róla, amint március 15-én hajnalban kinéz az ablakon és integet az elviharzó Petőfinek, hogy. “Sándor! Itthon felejtetted az esernyőt!” (középen lent)

szendrey_julia

6. Laborfalvi Róza, az esti Bánk bán előadáson, amint egy kokárdát tűz éppen Jókai kabátjára, aki erre menten beleszeret és abban a pillanatban feleségül kéri. ( jobbra lent)

 

Az alkotót a Facebookon megtalálhatod itt.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!