73 évvel ezelőtt, február 22-én végezték ki guillotine-nal Sophie Schollt és a Fehér Rózsa mozgalom két másik tagját. A 22 éves lány példát mutatott mindenkinek abból, hogyan is kell(ene) egy embertelen, gonosz diktatúrának ellenállni.
A fiatalok bűne egyébként mindössze az volt, hogy merész hangvételű, leleplező röpiratokat írtak és terjesztettek, amelyekben arra szólították fel a német polgárokat, hogy álljanak ellen a nemzeti szocializmusnak és Hitler rezsimjének.
A Fehér Rózsa mozgalom röpiratai nem csak bátorságról, hanem magas kulturális szinvonalról, filozófiai képzettségról és metafizikai érzékenységről is tanúskodtak. A fiatalok hol a Bibliát, hol Arisztotelészt, hol Lao Ce műveit idézve érveltek a nemzeti szocializmus borzalmai ellen. Sophie Hans bátyja révén ismerkedett meg az egyetemistákból álló baráti társaságokkal, akikkel együtt a röpiratokat fogalmazták. A lány keleti fronton harcoló szerelmétől, Fritz Hartnageltől kapott információkat is felhasználták, a megrendült férfi ugyanis rendre tájékoztatta Sophie-t a háború brutalitásairól és azokról az értelmetlen emberveszteségekről, amelyekről az otthon maradottak keveset tudhattak.
A három mártír: Hans, Sophie és Christoph Probst
Sophie és testvére, Hans egyébként gyerekként még maguk is a nemzeti szocialista ifjúsági mozgalmak tagjai voltak, ám pacifista édesapjuk, nácigyűlölő édesanyjuk és saját tapasztalataik hamar ráébresztették őket, hogy máshol a helyük. Az ellenállás minden lehetséges módját megragadták: Sophie nővére, a még ma is élő Elisabeth visszaemlékszik, hogy egy üres házfal mellett elhaladva nem bírta megállni, hogy oda ne firkantsa ceruzával: “Szabadság”.
1943. február 18-án Sophie Scholl és testvére szórólap akcióban vett részt a müncheni egyetemen, ahol körülbelül 1700 röplapot osztottak szét. Az épület gondnoka felfedezte tettüket és a rektori hivatalba vitte őket. Az egyetem rektora és jogtanácsosa több órai kihallgatás után átadta őket a Gestaponak. Ott február 18-tól 20-ig hallgatták ki őket. Sophie makacsul próbálta barátait védeni, saját magát és Hans testvérét állítva be főszervezőknek. Elfogásuk után 4 nappal a népbíróság halálra ítélte őket “hazaáruló tevékenység pártolásáért”, és még aznap lefejezték őket.
Elisabeth Scholl Hartnagel, bátyja és húga fotójával
Az áldozatok temetése után pár nappal a Gestapo őrizetbe vette Sophie nővérét, Elisabeth-et is. Több hónapig tartották fogva egy börtöncellában, ahol csak némi víz és egy Biblia állt a rendelkezésére. Csak azután engedték szabadon, hogy a borzasztó körülmények miatt több súlyos fertőzést is kapott. A háború után Sophie egykori vőlegénye, Fritz felkereste Elisabethet, és segített neki munkát találni. A fiatalok rövidesen egymásba szerettek, összeházasodtak és négy fiúk született. A Scholl család öt gyereke közül ma egyedül a 96 éves Elisabeth van életben, Sophiet és Hansot kivégezték, öccsük, Werner ütközetben eltűnt, Inge pedig 1998-ban halt meg.
De szegény milyen fiatalon meghalt