Kokeshi: végre egy művészet, aminek a jelene érdekesebb, mint a múltja. A régi kokeshik – speciális japán fababák – ugyanis valóban meglehetősen emlékeztetnek a szovjetektől jól ismert matrjoskára, aminek duci testalkatával, csücsörítő arcával és falusias öltözékével valahogy soha nem sikerült azonosulni gyerekként.
Tradicionális kokeshik.
Az utóbbi időkben azonban reneszánszát éli a műfaj: Nyugaton divatba jöttek a kokeshik, mint stílusos lakberendezési kiegészítők, gyerekjátékok, műtárgyak – és számtalan tehetséges művész találta meg a saját arcát ebben a műfajban.
Kokeshik ma: cukik, bájosak, trendiek.
Ami valljuk be: első ránézésre teljesen komolytalannak tűnik. A nagy kerek fejekről valahogy rögtön Pikachu és Hello Kitty világa ugrik be. Nem véletlen: ők is a különleges szigetország szülöttei. De a kokeshinek épp egyszerűsége a nagyszerű, és emiatt is lopja be magát könnyen a gyerekek, és a művészetekkel esetleg hadilábon álló felnőttek szívébe.
“Ezt akár én is rajzolhattam volna!” – gondolhatjuk a japán rajzfilmek láttán – és miért ne?!
A primitív kis formák ugyanis pont ideálisak arra, hogy például rajzolni tanítsunk a segítségükkel. A kicsi gyerekeknek még nincs igényük arra, hogy a rajzok a valóság képét minél hűségesebben adják vissza. A nagyfejű babák ráadásul kifejezetten kedvesek a számukra, hiszen a fej- és testméret aránya náluk még teljesen más, mint a felnőtteknél.
A kokeshit modellül véve egy rajzolni egyáltalán nem tudó felnőtt is cuki emberkéket vethet papírra. Kicsit nagyobb gyerekek esetében kiválóan gyakorolhatjuk kokeshi ábrákon az arckifejezéseket, de akár a színharmóniát is, kislányok számára pedig mindig izgalmas kérdés a ruházat, a smink és a frizura. Egy fekete filctollal néhány perc alatt rajzolhatunk csemeténknek kiszínezésre váró kokeshiket, vagy akár egy nagy csapat japán lánykát, aki a sminkjére várakozik a kozmetikusnál, vagy a frizurájára a fodrásznál.
Annelore Parot csodás képeskönyve mindenkit bevezet a kokeshik végtelenül kreatív világába.
Ha épp nincs rajzolni kedvünk, színes papírból kivágott mértani alakzatok segítségével összeállíthatunk különféle kokeshiket. Alig egy fokkal bonyolultabb az öltöztetőbabák megalkotása.
Ha pedig szeretnénk 3D-be lépni, a tradicionális fa helyett agyagból vagy gyurmából meg is szoborhatjuk saját kis kokeshi babáinkat.
Divattervezés a legkisebbeknek, kokeshik segítségével. Igazi foglalkoztatókönyv japán kultúrával, receptekkel, rejtvényekkel…
Persze nálam mindent visz a “csináljunk kokeshit golyós dezodorból” project! 😀
Vigyázat! Függőséget okozhat! 😀
Ez is érdekelhet még:
Én meg már el is kezdtem… 😀
egész kedvet kaptam 🙂