A gyerek épp élete egyik legfontosabb feladata előtt áll: olvasni tanul. Erre egész további életében hatalmas szüksége lesz majd: nem csak arra, hogy ismerje a betűket, arra is, hogy ÉRTSE amit lát! Jót akarsz a hétévesednek? Akkor keresd az egyszerű, jól bevált meséket, olvasást segítő könyveket. Ne kísérletezzünk különféle módszerekkel, nyúljunk ahhoz, ami bevált!
Ha a gyerek most megutálja az olvasást, lehet, hogy soha többé nem sikerül megszerettetni vele. Úgyhogy mindig úgy üljünk le vele gyakorolni, hogy nyugodtak vagyunk, őszinte a mosoly az arcunkon 🙂 , tele a hasunk és a koffeinszintünk sem túl alacsony… Világos?
Bocs. 🙂
Még egyszer bocs. 🙂
Ne törekedjünk tárgyilagos értékelésre. A gyereknek most nem az őszinte véleményünkre van szüksége, dicsérjük nagyon sokat, és mindig úgy javítsuk ki, hogy az ne essen rosszul neki!
Legjobb, ha segédanyagok tekintetében a tanító nénikre hagyatkozunk, akik évtizedek rutinjának köszönhetően tudják már, hogy melyik könyv válik be erre a célra, és melyik nem. Lehet egy mesekönyv gyönyörű, izgalmas, trendi – de ettől még tökéletesen alkalmatlan az olvasás gyakorlására. Az ilyet tartsuk fenn esti mesének vagy használjuk délutáni lapozgatáshoz, nézegetéshez. Az olvasni tanító könyveknél más szempontok a fontosak: az egyszerűség, egyértelműség, következetesség (például a betűk, mondatok külalakjában) és a fokozatosan építkező “tudásanyag”.
Lássunk egy hagyományos top 10-et, gyakorló tanító nénik ajánlásával! A könyvek egy része az olvasni tanításban segít, a másik pedig a már olvasgató gyerekeknek nyújt egyszerű, élvezhető történeteket.
Varga Katalin – Gőgös Gúnár Gedeon
Richard Scarry – Tesz-vesz város A-tól Z-ig
Zdeněk Miler, Eduard Petiska – A világ leggazdagabb verebe
Paulette Bourgeois, Brenda Clark – Franklin és a nagyfiú
Bálint Ágnes – Kukori és Kotkoda – A végtelen giliszta és más történetek
Csukás István – A téli tücsök meséi
Bálint Ágnes – Szeleburdi család
Benedek Elek – A vitéz szabólegény
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: