„Ahogy egyre több titkot mond el neki, a tekintete egyre sötétebb és elégedettebb. Mintha végtelen lenne ez a beszélgetés, olyan titkokról beszél, amelyekről soha nem mert eddig, de amelyekről úgy érzi, ő valójában mindig is tudott.”
Rene Denfeld. Magát is beleírta első regényébe.
Az év legkülönlegesebb könyve, amit a legkülönlegesebb nő írt. Egy olyan hölgy, aki a legszörnyűbb bűnöket elkövető, halálsoron várakozó bűnözők titkait kutatja fel. Rene Denfeld nyomozóként olyan momentumokat keres az ügyvédek kérésére, amelyek segítségével megmenthetik a halálbüntetéstől védenceiket. Ha sikerrel jár, az elítéltek „csupán” életfogytig ülnek a börtönben.
Halálsor. Ahol az élet végződik és a regény kezdődik.
A könyv mégsem egy brutális tényregény, nem válogatott borzalmak bulváros tárháza. Ehelyett valami egészen meglepő módon szokatlanul mély, költőiségében is emelkedett prózával találkozunk, miközben egy pszichopata bűnöző elméjébe bújva megismerjük egy halálraítélt, egy kiugrott pap és egy nyomozónő összefonódó, különleges történetét.
The enchanted, azaz: Az elvarázsoltak. A cím leírja, mi történt az olvasókkal.
Néhány vélemény a regényről:
„A gyönyörűen fogalmazott mondatok, hasonlatok, hangulatok, metaforák a mélységbe vezetnek. (…) Mint az örvény, elragadnak, összezavarnak, éles képként elmédbe íródnak. Hiszen ezek egy bűnös ember gondolatai.”
Rene saját könyvéről.
„Az elvarázsoltak annyira gyönyörűen van megírva, hogy a szavak szinte önálló életre kelnek a lapokon. Pedig nem szép és nem könnyed Rene Denfeld regénye: megbocsáthatatlan bűnök sorakoznak fel előttünk, amelyeket mégis szeretnénk megbocsátani. Elkallódott lelkek, rossz helyre született emberek, akiknek egy másik családban, egy másik életben talán egészen más sors jutott volna.”
„Egyszerűen annyira magával ragadott, annyira elborzasztott, de ugyanakkor el is bűvölt. Nem tudom egyszerűen kifejezni, milyen érzéseket váltott ki belőlem ez a könyv, mert annyira komplexek, annyira sokrétűek, mint maga a regény.”
Egy nagy előd nyomdokain is sikerült egyedit alkotni…
„Látszik, hogy Rene Denfeld tudja, miről ír, hiszen ő maga is bűnügyi nyomozó, akinek a feladata, hogy megpróbálja halálbüntetésről életfogytiglanira enyhíteni az ítéletet. A hangulat iszonyatosan komor és sötét, de olyan gyönyörűen van megfogalmazva, hogy az ember egyik ámulatból a másikba esik olvasás közben.”
„Hogy lehet ennyire gyönyörűen írni ilyen szörnyűségekről?”
Az írónő. Non-fiction műfajban eddig már több könyvet is írt.
Az írónővel kapcsolatban az érdekességeknek ezzel még nincs vége. Rene Denfeld feminista, de a feminizmusról megvan a saját kiforrott véleménye. Szerinte például nem lehet valaki úgy valódi feminista, hogy közben nem ítéli el és utasítja vissza a különböző pornográf és erotikus „kultúrtermékek” használatát, amelyek a nők kizsákmányolásán és megalázásán alapulnak. Másik kritikája a feminizmussal kapcsolatban, hogy nagyon elszakadt a hétköznapi nők problémáitól. Gondol itt ezalatt arra, hogy egy szociálisan lecsúszott településen előfordulhat, hogy egy három gyermekét egyedül nevelő anya 25 évesen meghal, mert a mindennapi robot miatt nincs ideje orvoshoz menni a makacs fogfájásával, így az elfertőződött gyulladás bejut a véráramba is.
Rene, három örökbefogadott gyereke, és a háziállatok.
Rene nem hallomásból ismer ilyen sztorikat, személyes jóbarátjáról van szó. A nyomozónő ugyanis szociálisan hátrányos helyzetű körzetben nőtt fel az amerikai Portlandben. Rene – habár ő maga fehér – egy afroamerikai gyökerű családba született, gyerekként többnyire feketék között élt, és megtanulta az ő szemszögükből (is) értelmezni a dolgokat. Mai tudását nagyrészt autodidakta módon szerezte. Korábban hosszó ideig dolgozott együtt a prostitúció és emberkereskedelem áldozataival is, illetve három non-fiction könyvet írt már a feminizmusról, a nők elleni erőszakról és az utcagyerekekről.
Rene egyik korábbi könyvének borítója
A szakértők szerint Az elvarázsoltak számos rangos díjra esélyes, kiugróan igényes első regény.
hűha…