Gyakran elég, ha elveszik tőled az útleveledet, és máris fogoly lettél. Ez történt Bora Borán egy magyar asszonnyal és kisfiával. Most úgy fest, a sorsuk több borzasztó év után rendeződhet végre. Máskor csak a pinceajtót zárják rád 24 évre, ahogy azt Josef Fritzl tette lányával. Történeteket gyűjtöttünk emberrablásról és fogva tartásról, bár felmerül a gyanú, hogy feleslegesen, ha a valóság is ilyen megdöbbentő tud lenni…
Natasha felnőttként, fizikailag szabadon, de lélekben még fogolyként
Rögtön elsőnek egy igaz történet, ami bizonyítja, hogy a dolgok nem úgy vannak, ahogy Hollywoodban kitalálják… Az 1998 márciusában elrabolt Natascha Kampusch pontosan 3096 napot töltött Wolfgang Priklopil, az akkor 35 éves, munkanélküli híradástechnikus foglyaként. Tizennyolc éves volt, amikor végre kiszabadult az öt négyzetméteres pincéből. Ezúttal könyv formájában tárja fel a nyilvánosság előtt a félelmetesen nehéz, szellemi és fizikai megaláztatásokkal teli nyolc év történetét. A könyv 2010-es magyarországi megjelenése kapcsán Natasha Magyarországra is ellátogatott. Magyar fordítója rövid, szomorú cikkben számolt be róla, hogy a jelenleg 27 éves lány személyében egy még mindig végtelenül gátlásos, félénk, gyermeki személyiséget ismerhetett meg. A most érettségiző lány támogatói szerint hangulata sinusgörbeként ingadozik, és bár egyszer szeretne családot alapítani, egyelőre gondolni sem mer erre.
Chevy Stevens – Nincs menekvés
Chevy Stevens könyve már a jól megírt thrillerek világába röpíti a bátor olvasót. Népes rajongótábora szerint egyedülállóan ihetett és eredeti módon csavarja meg az emberrablás témáját. Az áldozat szemszögéből ismerhetjük meg egy beteg elme működését, az Annie által csak Pszichónak nevezett fogvatartó bizarr szokásait és a hátborzongató tettek mögött felsejlő indítékokat. És miközben Annie a terápiás üléseken élete legborzalmasabb évének feldolgozásával küzd, elképzelhetetlenül fájdalmas felismerésekkel is szembesülnie kell. A könyv sajátossága, hogy a főhős utólag, egyes szám első személyben meséli el a történteket, így az olvasó mintegy a pszichiáter szerepébe kerül.
Emberrablás, gyerekrablás – örök alapanyag a filmeknek
Akik kedvelik az “Elrabolva” típúsú filmeket, azokat magával foglya sodorni ez a letehetetlenül izgalmas regény. Van itt unokájáért bármire kész, alkoholista vietnámi veterán, bátor, tűzről pattant kislány, rejtélyes múltú anya, és minden, ami egy fotelbe szögező olvasmányhoz nélkülözhetetlen.
Joseph Fritzl, és borzasztó birodalma a pincében. Vigyázat, ez itt a valóság.
Gabriel García Márquez – Egy emberrablás története
A Nobel-díjas író egy igazán különleges könyve ez, amelyben Márquez új műfajok határán mozogva ír le egy hihetetlen történetet. Egyébként megtörtént eseményt, egy Dél-Amerikában korántsem szokatlan emberrablás történetét beszéli el a regény. Hat hónapig tartották fogságban a terroristák a mű hőseit, tíz férfit és nőt, az író pedig az áldozatok, meghaltak és megmenekültek nyomába eredt, hogy kipuhatolja: “milyen is volt”, hogyan élték meg és át a történteket a legkülönbözőbb előéletű, beállítottságú és teherbírású emberek. Hogyan küzdöttek az elraboltak hozzátartozói szeretteik szabadon bocsátásáért; hogyan élte át a környezet a válságos időszakot?
Kayla Mueller. Szintén nem könyvszereplő: a lányt, aki az életét a válságövezetekben élő gyerekek segítésére szentelte, az Iszlám Állam ejtette túszul, és egy felrobbanó börtönépület temette maga alá.
Harlan Coben nem véletlenül az utóbbi évek egyik legnépszerűbb új írónője. Hiányzol című krimije középpontjában egy intelligens és kemény nyomozónő áll, akinek saját múltja árnyaival kell szembenéznie. Kat Donovan egy népszerű internetes társkereső oldalon böngészik, amikor megakad a szeme egy profilképen: a fotóról egykori barátja, Jeff néz vissza rá, aki összetörte a szívét, és akivel tizennyolc éve találkozott utoljára… Kat hirtelen úgy érzi, elérkezett a pillanat, hogy lezárja a múltat, amikor azonban megpróbálja felvenni a kapcsolatot a férfival, borzalmak sorozata indul el… A nyomozás során egész addigi élete új megvilágításba kerül.