Könyves csajszis

És ők mit éreznek? – Menekültek, migránsok, bevándorlók

Lehet tőlük félni, lehet őket nem szeretni. De amíg nem voltunk a helyükben, senki sem tudhatja, mi zajlik egy gazdasági vagy politikai menekült lelkében. 

refsud1

Menekült tábor Szudánban

Képzeld el, hogy van szép házad, boldog családod, jó autód. A közösség, ahol élsz, megbecsül, vannak szép terveid a jövőre: mit tanulsz, milyen vállalkozásba kezdesz stb. Aztán egy napon mindennek vége. Tegyük fel, kitör a háború, ami mindent elsöpör. Ha meg akarod menteni az életedet, futnod kell. Annyi mindent vihetsz magaddal, amit elbírsz a két kezedben. De rövidesen ezt is elveszik tőled. Hamarosan már rongyokban, idegen ruhákban jársz, koszos vagy, félsz, nem ismersz magadra. Az idegen országban, ahová vetődsz, a társadalom szemeteként kezelnek. Pedig (eddig) sohasem voltál szegény. Ők nem is tudják, hogy az igazán szegények ki sem juthattak a katlanból.

refcyprus

Zsidó menekülttábor 1946-ban Cipruson. A szögesdrót mögül a szögesdrót mögé kerültek.

A menekültkérdés egyik legnagyobb regénye Leon Uris Exodusa, ami megtörtént eseményeket dolgoz fel. Uris nagy ívű történetében arról mesél, hogyan tér vissza a zsidó nép két évezredes vándorlás után Palesztinába, az ősi földre, ahol az érkezőket ellenségesen fogadják nemcsak az ott élők, de a környező országok lakosai is. A regény első helyszíne egy ciprusi menekülttábor, ahol azokat a – többnyire Holokauszt túlélő – zsidókat tartják bezárva, akiket elfogtak, miközben illegálisan próbáltak bejutni Palesztinába. Ők azonban tovább folytatják küzdelmüket az ős-új hazáért, mert tudják, nincs más esélyük…

refcyprus2Menekültekkel teli túlterhelt hajó tart Palesztina felé

refafghan2

Egy arc, amit mindenki ismer, bár a lány nevét már senki sem tudná fejből megmondani.

Valószínűleg azt is csak a jól értesültebbek tudják, hogy a pakisztáni-afgán háború elől menekülő afgán lány szerepel a National Geographic világhírű fotóján. Khaled Hosseini több regényben is feldolgozta az afgán menekültek sorsát. Papírsárkányok című könyve egy nem mindennapi barátságról szól, amely egy tehetős család gyermeke és a szolgálójuk fia közt szövődik a pusztulásra ítélt Afganisztán végnapjaiban. A közös sárkányfutás már-már elszakíthatatlanul fűzi őket egymáshoz, azonban egy szörnyű esemény örökre megváltoztatja az életüket. Amir cserbenhagyja a barátját, hazájától távol, az Egyesült Államokban kezdi felnőtt életét, de nem tud szabadulni a bűntudattól. Visszatér a tálibok uralta háborús Afganisztánba. Az ország romjain végre jóváteheti mindazt, amit elrontott, és megszabadulhat lelkiismerete terhétől.

refafghan

Menekült afgán gyerekek, ebédre várva

ref_north_korea

Észak-Korea. Szétszakított családok szeretnék viszontlátni déli szeretteiket.

Menekülés a 14-es táborból Blaine Harden megrázó könyve Szin Donghjok huszonhárom éves rabságáról és szökéséről. Szin volt az első olyan észak-koreai, aki kényszermunkatáborban látta meg a napvilágot és sikerült megszöknie. Gyermekkorát egy nagyfeszültségű szögesdrót mögött töltötte. Első emléke egy kivégzés volt, és anyjára mint versenytársra tekintett a mindennapi élelemért. Tizenhárom éves korában beárulta anyját és testvérét, akik szökni akartak. A fiút megkínozták, majd szeme láttára anyját felakasztották,testvérét pedig agyonlőtték. Miután Szinnek sikerült megszöknie, a szabad világban fájdalmasan kellett szembesülnie azzal, hogy mennyire megnyomorította a lelkét az ördögi diktatúra.

refyeonmi

Yeonmi Park kislányként szökött meg édesanyjával Észak-Koreából. Jelenleg aktivistaként küzd az országban maradt fiatalokért.

refsud2

Menekülés a háború elől, Szudánban. 

A szudáni “elveszett fiúk” egyike, John Bul Dau mindössze 12 éves volt, amikor a polgárháború feldúlta a falut, ahol élt, és szilánkjaira zúzta a dinkák pásztorkodásra és mezőgazdaságra épült ősrégi társadalmát. Istennek elege lett belőlünk című könyvében leírt visszaemlékezései gyermekkorára és beszámolói a nehézségekről, éhezésről és a háborúról az emberi ellenállás és jóság bizonyságai. Gyakran humoros történetei az amerikai élethez való alkalmazkodásról pedig emlékeztetnek arra, hogy békésen is áthidalhatók kulturális különbözőségeink.

 

Címkék: , , ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. PippiBlueStocking says:

    tiszteljék a mit??? egy olyan országban, ahol így bánnak a rászorulókkal, NINCS kultúra, tisztesség, emberség, semmi!!!

  2. cseresznyevirág says:

    Nagyon jó összeállítás. 🙂
    Erősebb idegzetűeknek ajánlom még Ingmar Bergman Szégyen című filmjét, ami egy kitalált országban játszódik, ahol háború dúl, és egy házaspárról szól, akik nagyon sokáig helyben küzdenek az életbenmaradásért, teljesen megnyomorodnak lelkileg, aztán a végén a menekülés mellett döntenek, de akkor sincs igazán hova.

  3. Cecilia says:

    Nagyon jól kiválasztott könyvek és nagyon aktuális téma! Remélem, hogy sokakhoz eljut. Kedvenceim a Papírsárkányok és az Exodus.
    Cecilia, Régiségeknek blog

  4. Bali K. Kati says:

    És még számtalan háborús országot lehetne felsorolni.

  5. Instantkönyvmoly Alex says:

    Lényeg, hogy tiszteljék a kultúránkat…

    Bár lehet, hogy nem ez a legnagyobb gondjuk…


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!