Már az elején szögezzük le, hogy az Abba nincs közöttük. Svédország nekünk valami egészen más. Letisztult formák, praktikus élet, egyszerű, emberi emberek, sötét krimik, bájos királyi család.
1. Egy svéd angyalka
Amíg Vilmosnak és Katalinnak nem születik kislánya, addig minden bizonnyal a kis svéd Estelle a világ legédesebb hercegnője. Édesanyja, Viktória királyi hercegnő jóval harminc fölött adott életet a kis szépségnek, aki azóta is a királyi család és az egész ország szeme fénye.
Viktória 35 évesen szülte a csöppnyi trónörököslányt
Estellét még egyáltalán nem zavarja a szereplés, örül, ha az érdeklődés középpontjába kerül.
Karácsonyi cukiság, trendi rénszarvasos pulcsiban
2. Egy másik angyal
Kevesen tudják, de Raoul Wallenberg svéd nagykövetként a második világháború alatt számtalan magyarországi zsidót mentett meg a haláltól. Wallenberg szolgálati autóján gyakorlatilag állandóan “bevetésen” volt a megszállt Budapesten: az egyik veszélyes helyről a másikra hajtott. Árvaházak, kórházak kiürítését akadályozta meg, és rengeteg embert bújtatott el biztonságos menedékházakba. A háború után a szovjetek elfogták a svéd hőst, a Szovjetunióba hurcolták, és bebörtönözték. Minden bizonnyal kémnek akarták beszervezni a szabadulásért cserébe, de mivel ez nem sikerült, végeztek vele. Sorsával kapcsolatban azonban a mai napig csak találgatni lehet, mert a szovjetek nem adták át a vele kapcsolatos aktákat.
3. Egy férfi, aki kiállt a bántalmazott nőkért
Stieg Larsson egymaga külön posztot érdemel, amit minden bizonnyal meg is kap előbb-utóbb. A tetovált lány írója egész életében kiállt a bántalmazott nőkért, és tényfeltáró cikkeiben életét veszélyeztetve számos neonáci bűntényre segített fényt deríteni. Larsson jól érthető okokból kerülte a nyilvánosságot, szerelmét sem vette feleségül, nehogy be kelljen jelenteniük lakcímüket, és esetleg megtalálják őket. Az író fiatalon halt meg, még könyve kiadását sem érte meg. Olyan elsöprő világsikerről pedig, amit aratott vele, még álmodni sem mert soha.
Stieg Larsson. 50 évesen, szívrohamban halt meg. Gyakorlatilag a túlfeszített munka ölte meg.
Eva Gabrielsson. 18 évesen, egy pacifista tüntetésen találkozott először szerelmével. Több mint 30 évig éltek együtt.
A tetovált lány. A világhíres könyvben sok az életrajzi mozzanat.
4. Svédesen egyszerűek és bájosak: a gyerekversek
Az Ami a szívedet nyomja című antológiával a svéd gyerekversek egyszer s mindenkorra beírták magukat a köztudatba, és azóta már fogalommá is váltak. Sten Maltét nagy, vörös és elálló fülével mindenki ismeri. Úgyhogy ízelítőnek álljon itt egy másik bájos versike:
- Pufi
- Pufinak hívja mindenki,
- mert egy picurkát pufók.
- Csak egy picurkát.
- Gyakran áll a tükör előtt,
- és motyogja: “Csak egy picurkát.”
- Pufinak fogynia kellene,
- de ha olyan nagyon szereti a húsgombócot!
- Pufit Karl-Fredriknek hívják,
- de ezzel senki se törődik,
- csak Ulla.
- Karl-Fredrik! – kiabálja
- jó hangosan, hogy hallja mindenki.
- Pufi szereti Ullát.
5. Az Ikea, és az a bizonyos…
Ki nem élte még át a diadalt, hogy sikerült otthon összeraknia a kisasztalt vagy a könyvespolcot? Az Ikeának hála, akárki profi asztalosnak érezheti magát, arról nem is beszélve, hogy milyen remek kikapcsolódás, vagy ünnepek előtti ráhangolódás tud lenni, amikor eltévedünk a hatalmas bútorüzlet elvarázsolt világában…
Stílusos cuccok, minden idényben
Trendi ötletek, hogy hogyan rendezd be a lakást
Persze vannak, akik csak ezért szeretik… 🙂
…és a bevándorlási politika? :S
Igen ez tetszik nekem. !
Nem látom a svéd acélt. Meg a svéd tornát.
Á, Sten Malte és Ulla Gulla!
az Ikea maga a POKOL, csak Dante valahogy kifelejtette a vonatkozó műből…:p viszont a gyerekversek imádnivalóak! 🙂
Kaprot látok a krumplin?