Lehet vitázni, érvelni, egymás haját tépni: erre vannak a politikusok és az aktivisták. Az írók meg csak mesélnek.
Aktivisták magzati pózban. Egyszer mindenki így kezdte.
Ma tárgyalja az Európa Parlament azt a kérdést, hogy az abortuszhoz való jogot az egyes tagállamok maguk szabályozjatják-e törvényeikben, vagy egységesen el kell fogadniuk az EU állásfoglalását. Száraz cikkelyek helyett érzelmekben tobzódó könyveket gyűjtöttünk össze a női lét egyik legfelkavaróbb és legmegosztóbb kérdéséről.
Aborto – si?
Oriana Fallaccinak nem volt se családja, se gyereke. Ennek tükrében vagy tökéletesen pártatlannak, vagy teljesen inkompetensnek tarthatjuk a híres feminista újságírónőt. Egy biztos: senki nem tudta érzelmek nélkül végigolvasni „Levél egy meg nem született gyermekhez” című tövid kis írását. A 100 oldalnál alig vastagabb könyvben egy sikeres, fiatal, karrierista nő döbben rá, hogy gyereket vár. A hímivarsejt gazdája ekkorra már lelépett, a főhősnő pedig nagyon ambíciózus: tervei vannak a munkájában, és most lehetősége is lenne feljebb jutni a ranglátrán, ha… Ha nem lenne benne egy aprócska kis élet, akihez a lány attól fogva, hogy tudomást szerzett a létezéséről, akaratlanul is beszél. Az érzelmi kötelék egyre erősebbé válik a magzattal, és a lány úgy dönt, nem veteti el. Ennyi azonban még nem elég: az orvosa közli vele, hogy veszélyeztetett terhes, és szigorú ágynyugalomra van szüksége. Ez viszont már túl nagy áldozat az élete legfontosabb kiküldetése előtt álló lánynak, aki inkább vállalja a kockázatot, és főnöke jobbkezeként repülőre száll. Közben folyamatosan, az utolsó oldalig beszél a magzathoz, megosztja vele a gondolatait az életről, az emberekről, a női létről – mintegy remélve, hogy ezzel életben tarthatja az apró lényt…
Oriana Fallaci. Nem volt családja, mégis megrendítő könyvet írt egy meg nem született baba és anyja kapcsolatáról.
Az árvák hercege, és Dr. Larch, a korát megelőző pro choice aktivista
Dr. Larch egy árvaház vezetőjeként kiszolgáltatott gyerekekről gondoskodik. A háttérben „angyalokat csinál”, azaz a hozzá forduló fiatal, vagy kevésbé fiatal nőkön végez illegális abortuszt. Az egyik árvát, Homert sehogy sem sikerül örökbe adnia, így inkább maga mellé veszi a fiút, és beavatja az orvoslás és a sebészet rejtelmeibe. A fiatal Homernak az olvasóval együtt meg kell ismernie az abortusz pontos mikéntjét is, valamint az olyan eszközök szakszerű használatát, mint küretkanál vagy hüvelytükör.
Ahol életek dőlnek el
Egy nap vonzó fiatal pár érkezik a doktorhoz, hogy szabadítsa meg őket meggondolatlanságuk gyümölcsétől. Homer annyira megkedveli őket, hogy úgy dönt, velük tart, hogy a fiú családjának almaültetvényén dolgozzon. A fiút, Wallyt azonban rövidesen behívják katonának, és Homer azon veszi észre magát, hogy beleszeretett legjobb barátja menyasszonyába…
A lánynak, Candy Kendallnek alaposan visszaüt a sors. Szerelme, Wally, megsebesül a háborúban, és deréktól lefelé lebénul. Gondolom, el tudjátok képzelni, mivel jár ez… Erre mondják, hogy meg kell őrülni, nemde?
A szépséges Candy. Egyszer lehetett volna gyereke a szerelmétől…
Dr. Larch közben továbbra is vezeti az árvaházat. Az öreg orvos – aki azt tartja, Istent játszani csak nagyban érdemes – elmondása szerint jótéteményként éli meg titkos műtétjeit, valamiért mégis rendszeresen elkábítja magát éterrel…
Számtalan sors és személyiség keveredik Az árvák hercegében, ebben a dickenses hangulatú, hosszú könyvben, amiből film is készült Charlize Theron, Tobey Maguire és Michael Caine főszereplésével.
Egészségkárosodásnak hívják. Bár a szíve dobog – már az első ultrahangon láthatod.
„És mi van, ha megerőszakolnak valakit?” – veti fel számtalan pro choice aktivista. Francine Rivers írónő gondolt egy nagyot, és bátran megírta a történetet. Az ártatlanság gyermekének a főhőse szinte rózsaszín álomvilágban él: szerethető családból repül ki, hogy a főiskolások gondtalan életét élje. A fősulin rögtön találkozik is a nagy szerelemmel, minden halad a maga útján, ahogy kell. Míg egy végzetes, sötét és hideg éjszakán a lányra rá nem támadnak… És a rosszat még lehet tovább tetézni: a terhes lányt vőlegénye, családja, barátai is gyakorlatilag magára hagyják. Dynah mégsem választja az abortuszt, pedig – bár ő mit sem sejt erről – a családjában nem ez lenne az első eset… Miközben Dynah új sorsa alakul, a sötét titkokra, eldugott sebekre is fény derül.
Elgondolkodtató írás.
Komolyan gondolják, hogy a magzat az anya “egészségkárosodása”? Szerintem egy korban sem volt még annyi őrült, mint ma…
az Árvák hercegében Michael Caine hatalmasat alakít!
Fallacit én a könyvtárban állva olvastam el két polc között.
Durva világban élünk…!